
„Az orvos a testet, a zene a lelket gyógyítja”
Június 10-én a szerbiai Zentán ad koncertet a Magyarországi Orvosmuzsikusok Egyesülete.
Az Orvosok a zenében című előadáson mások mellett Händel, Piazzolla és Liszt darabjai csendülnek fel a zentai Jézus Szent Szíve Templomban.
A zeneterápiának évezredes hagyománya van: már a görög orvosok is tudták, hogy a zenével akár katarzist is előidézhetnek, de mindenképpen érzelmi reakciót válthatnak ki betegeikből. A XX. század elején Albert Schweitzer orvos-orgonaművész harmincnyolc évesen, három diplomával a zsebében indult el Afrikába, ahol 1913-ban kórházat alapított. Ekkor figyelt fel arra, hogy a zene gyógyító hatással bír a betegekre: panaszaik, fájdalmaik enyhültek a muzsika hatására.
„Az orvos a testet, a zene a lelket gyógyítja, esetenként azonban az orvos is zenélhet, vagy gyógyíthat zenével” – áll a Magyarországi Orvosmuzsikusok Egyesületének honlapján.
Az egyesület olyan orvosok és az egészségügyben dolgozók közreműködésével jött létre, akik játszanak valamilyen hangszeren vagy énekelnek, értik és szeretik a zenét, valamint szeretnék megmutatni művészetüket.
„De az orvos nemcsak a pácienseinek gyógyítása céljából, hanem saját lelkének épülésére is zenélhet. Van, aki műkedvelőként, van, aki csupán csodálóként, de mindenképpen a hivatástudat és felelősségérzet okozta feszültségek, a napi stressz feloldásaként mélyül el a muzsikában” – olvasható a honlapon annak kapcsán, miért is alakult meg 1992-ben Szombathelyen a Magyarországi Orvosmuzsikusok Egyesületének elődje.
Az elmúlt évek során több száz orvos, orvostanhallgató és gyógyszerész lépett fel az egyesület berkeiben szervezett koncerteken templomokban, színháztermekben és különféle előadótermekben. Programjaik azoknak szólnak, akik szeretik a zeneművészet valamennyi ágát.
Az Egyesület minden évben más-más hazai városban tartja meg koncertekkel gazdagított találkozóját. Ezúttal a szerbiai Zentára látogatnak június 10-én, ahol a klasszikus darabok mellett felcsendül egy részlet például Webber Az Operaház Fantomja című musiceljéből, valamint Presser Gábor Padlás című darabjából a Fényévtávolság című dal.
További információ ITT és ITT.
-------------
Cikkeink írásához az Alrite beszédfelismerő (speech-to-text) megoldást alkalmazzuk.
A nyitókép illusztráció (forrás: pixabay.com)
Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!
2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.
Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás!